Zdrowy maluch
  • O mnie
  • Przepisy
    • Śniadanie
    • Obiad
    • Sałatki
    • Zdrowe słodkości
    • Lunch box
    • Kolacja
    • Zupy
    • Koktajle
    • Przekąski
  • Blog
    • Lifestyle
    • Zdrowie
    • Dla dzieci
  • Kontakt
  • Sklep
przez Gotuj z Dietetykiem

Najnowsze zalecenia zdrowego żywienia – co jeść, żeby być zdrowym

Najnowsze zalecenia zdrowego żywienia – co jeść, żeby być zdrowym
przez Gotuj z Dietetykiem

Podczas V Narodowego Kongresu Żywieniowego przedstawone zostały najnowsze zalecenia dotyczące zdrowego i optymalnego odżywiania. Okazało się, że znana nam wszystkim piramida żywienia przybrała w tym roku nieco inną formę. Formę talerza.

Piramida żywieniowa przez wiele lat służyła rozpowszechnianiu wiedzy z zakresu racjonalnego odżywiania, zarówno w Polsce jak i na świecie. Niestety, z wielu powodów nie spełniała swojej funkcji. W gabinecie, edukując pacjentów, zawsze rysuję talerz, tłumacząc jak powinien być skomponowany każdy posiłek. Moim zdaniem taka forma jest dużo bardziej czytelna – zwłaszcza, że duża część moich podopiecznych to dzieci. Tym bardziej cieszę się, że obecne zalecenia są przedstawione w takiej, a nie innej formie.

Dlaczego warto się z nimi zapoznać oraz poświęcić im chwilę? Coraz częściej sięgamy i szukamy rozwiązania naszej nadwagi, otyłości lub problemów zdrowotnych w wyszukanych dietach, głodówkach, albo suplementach. A wystarczy wprowadzić kilka małych zmian w naszym codziennym odżywianiu, aby zadbać lepiej o nasze zdrowie. Obecnie znajdujemy się na 24 miejscu na 28 krajów pod względem spożycia warzyw i owoców. Spożywamy ich o 42% mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Ponadto z roku na rok nasza aktywność fizyczna maleje. Poruszamy się głownie samochodem, spędzamy dużo czasu przed ekranem komputera, zwłaszcza teraz kiedy pandemia zamknęła nas w domach. Dlatego mamy nad czym pracować. Zacznijmy od małych zmian, małych postanowień i małych kroków do przodu.

Spis treści

  • 1 ZDROWY TALERZ – co powinno się na nim znaleźć?
  • 2 WARZYWA I OWOCE – PODSTAWA ZDROWEGO TALERZA
  • 3 PRODUKTY ZBOŻOWE
  • 4 ZDROWE ŹRÓDŁO BIAŁKA I TŁUSZCZU
    • 4.1 ZALECENIA ZDROWEGO ŻYWIENIA – JEDZ WIĘCEJ / JEDZ MNIEJ / ZAMIENIAJ

ZDROWY TALERZ – co powinno się na nim znaleźć?

    WARZYWA I OWOCE – PODSTAWA ZDROWEGO TALERZA

    Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami to warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety. Badania wskazują na ich pozytywne działanie w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe, choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca), a także wiele innych przewlekłych chorób takich jak cukrzyca i otyłość.
    Powinniśmy spożywać ich dziennie minimum 400 g (ale oczywiście im więcej tym lepiej), z przewagą warzyw. Nie bez znaczenia jest również kolor wybieranych warzyw i owoców, im bardziej różnorodny tym lepiej. Ich barwa bowiem wskazuje na występowanie różnych substancji odżywczych, które powinniśmy dostarczać do naszego organizmu w odpowiednich proporcjach.

    PRODUKTY ZBOŻOWE

    W odpowiednio zbilansowanej diecie powinny znaleźć się również pełnoziarniste produkty zbożowe. Stanowią one źródło węglowodanów oraz błonnika pokarmowego. Jakie produkty powinniśmy wybierać, aby wypełnić 25% zdrowego talerza? Idealnie wypełnią nam tę lukę makarony pełnoziarniste, płatki, ryż brązowy, kasze np. gryczana, oraz pieczywo razowe. Natomiast warto ograniczyć spożywanie produktów z mąki oczyszczonej takich jak białe pieczywo lub biały ryż.

    ZDROWE ŹRÓDŁO BIAŁKA I TŁUSZCZU

    Kolejną ćwiartkę zdrowego talerza zajmują białka. Zaliczono do nich chude mięso (np. indyk, kurczak), ryby (także te morskie), jajka, nabiał (jogurt, kefir, twaróg) oraz strączki (np. soczewica, fasola, ciecierzyca). Ważną częścią obecnych zaleceń jest także ograniczenie ilości mięsa czerwonego i przetworów mięsnych do 500 g w tygodniu, a wprowadzenie większej ilości białka pochodzącego z produktów roślinnych. To bardzo ważne i warto skupić się na tym zaleceniu bowiem wraz z ilością spożywanego przetworzonego mięsa wzrasta ryzyko przedwczesnego zgonu zarówno z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego jak i nowotworów. Jeżeli szukacie inspiracji zapraszam Was do skorzystania z moich bezmięsnych przepisów, które ułatwią Wam stopniową zmianę nawyków żywieniowych. Przepisy znajdziecie tutaj – przepisy roślinne.

    Nasz zdrowy talerz powinny uzupełniać niewielkie ilości tłuszczów pochodzenia roślinnego. Tutaj wskazuje się na włączenie do diety olejów roślinnych (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany), orzechów, nasion oraz pestek.

    ZALECENIA ZDROWEGO ŻYWIENIA – JEDZ WIĘCEJ / JEDZ MNIEJ / ZAMIENIAJ

    Zdrowy talerz został również uzupełniony o 3 kategorie dodatkowych zaleceń: jedz więcej ( czyli produkty, które powinniśmy wprowadzić do codziennej diety w większej ilości), jedz mniej (produkty, które powinniśmy ograniczać w naszym codziennym menu) oraz zamieniaj (proste zmiany produktów na ich zdrowszą wersję).

    Do przedstawionych zaleceń zdrowego żywienia powstał także kompleksowy materiał instruktażowy, który pokazuje jak w 3 prostych krokach można wdrożyć wymienione wyżej zalecenia. Ogólny schemat wprowadzenia danego nawyku wygląda następująco:

    • krok 1 – praktyczne działanie, które można zrobić od zaraz,
    • krok 2 – wdrożenie zalecanego poziomu,
    • krok 3 – osiąganie dalszych korzyści dla zdrowia.

    Na przykład, jeżeli chcemy ograniczyć ilość spożywanej soli w naszej diecie powinniśmy zrobić to w ten sposób, stopniowo:

    • krok 1 – odstaw solniczkę ze stołu – nie dosalaj na talerzu,
    • krok 2 – ogranicz spożycie soli do 5g dziennie (1 łyżeczka). Sól zastąp aromatycznymi ziołami.
    • krok 3 – czytaj etykiety – wybieraj produkty bez dodatku soli lub o niższej zawartości

    Nowe, pełne zalecenia znajdziecie na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, albo możecie pobrać bezpośrednio: tutaj.

    Jak podoba Wam się aktualna forma zaleceń zdrowego odżywiania ? Jest wystarczająco czytelna?

    Poprzedni artykułMity dietetyczne - poznaj 5 najpopularniejszych mitów dotyczących odżywianiapopularne mity dietetyczneNastępny artykuł CZEKOLADOWY MUS Z BATATÓWkrem z batatów

    Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Tagi

    awokado bataty bez białka mleka krowiego bez cukru bez glutenu bez laktozy blw chlebek ciecierzyca cukinia deser dla dzieci dobry skład dynia gofry jajko jogurtnaturalny kanapki kolacja kotleciki lunch box makaron obiad owoce owsianka pasta kanapkowa placki przekąska płatki owsiane rozszerzanie diety soczewica szybkie słodkości truskawki warzywa wege zakupy zdrowe produkty zupa śniadanie
    Zdrowy Maluch
    Regulamin

    zdrowymaluch

    Natalia || żywienie całej rodziny Mama 👧🏼👶 i dietetyk Pomogę Ci nakarmić Twojego Malucha zdrowo i bez spiny ❤️ 🌞 Teneryfa

    zdrowymaluch
    „Czy mogę podać dziecku orzechy? W jakiej for „Czy mogę podać dziecku orzechy? 
W jakiej formie je podać?”
🥜 To chyba najczęściej zadawane przez Was pytanie i produkt, który wzbudza bardzo dużo kontrowersji. Z Waszych historii wiem, że niektórzy pediatrzy zalecają wprowadzać je po skończonym pierwszym roku życia, albo... jeszcze później.
🥜Jednak obecne badania naukowe jasno wskazują, że nie ma powodu, by zwlekać z wprowadzaniem orzechów (i innych potencjalncyh alergenów) do diety dziecka. 
🥜Orzechy możesz wprowadzić do diety od początku rozszerzania diety - oczywiście stopniowo i w odpowiedniej formie. Zacznij od niewielkiej ilości. Jeżeli nie wystąpi żadna reakcja alergiczna, następnym razem możesz podać odrobinę więcej. Może to być odrobina masła orzechowego dodana do owsianki, albo danie obiadowe posypane zmielonymi orzechami. Nie podawaj dziecku orzechów w całości, dużych kawałków albo całej łyżki masła orzechowego. Jeżeli proponujesz orzechy maluchowi, nie podawaj już innych nowych produktów tego samego dnia. 
*maluchy z dużym ryzykiem wystąpienia alergii - skonsultuj z alergologiem i pediatrą. Wspólnie wybierzcie idealny moment i sposób ich wprowadzenia. 
🥜Masło orzechowe - kupuj różne rodzaje (z nerkowców, z orzechów laskowych, pistacji). Kupuj takie, które w składzie ma 100% orzechów, bez zbędnych dodatków (cukru, oleju palmowego itp.).
Masła, których najczęściej używam w Polsce:
@basiabasia.pl 
@krukam 
@ekogram.pl 
a Ty? wprowadziłaś już orzechy? W jakiej formie najczęściej je zjadacie?
#jakpodać #orzechy #alergia #migdały #nerkowce #orzechylaskowe #instamama #rozszerzaniediety #jedzeniedladzieci  #rozszerzaniedietyniemowlaka #rozszerzaniedietydziecka #bobaslubiwybor #blwpomysły #blwpolska #neofobia #niemowlę #macierzyństwobezlukru #bezpiecznerozszerzaniediety #dietetykdziecięcy  #żywienieniemowląt #żywieniedzieci #dietaniemowlaka #dietadziecka #macierzyństwo #bezcukru #szybkieprzepisy #dladzieci
    Dziś mam dla Was prosty w przygotowaniu, sycący, Dziś mam dla Was prosty w przygotowaniu, sycący, ale przede wszystkim zdrowy i nieziemsko smaczny przepis na fit Deser Monte. Przysięgam, że jest lepszy od oryginału! 😊
Przygotujesz go w mgnieniu oka!
Co potrzebujesz, żeby go przygotować?
🌾 płatki jaglane lub po prostu kasza jaglana - 6 łyżek
🥥mleczko kokosowe - 1 szklanka
🥄masło z orzechów laskowych - 2 łyżki (ja użyłam migdałowego)
🍌banan - 1 sztuka
🫘kakao - 1-2 łyżki
🌱daktyle suszone* - 3 sztuki
Jak zrobić?
Ugotuj płatki jaglane. Następnie przełóż do kielicha blendera. Dodaj mleczko kokosowe, banana oraz masło orzechowe. Zmiksuj na gładką masę. Odlej połowę kremu do osobnej szklanki - to będzie nasza jasna warstwa deseru. Do reszty dodaj zmiksowane daktyle (jeżeli to odmiana twarda, namocz je wcześniej) i kakao. Jeszcze raz zmiksuj. Teraz wystarczy wybrać odpowiednie naczynie i ułożyć warstwy deseru - tak jak lubisz.
Taki deser możesz podawać od razu, ale i następnego dnia. Chociaż myślę, że nie dotrwa! Przechowuj go w lodówce.
Smacznego!😊
* daktyle można zastąpić innymi owocami suszonymi a u maluszków możesz je pominąć albo dodać tylko jeden
*jeżeli chcesz podać deser w takiej formie jak na zdjęciu - orzechy pokrój na bardzo małe kawałki albo rozdrobnij w blenderze. 
Podziel się Twoją wersją monte i koniecznie oznacz nasz profil ❤️
#przepisy #szybkieprzepisy #prosteprzepisy #żywieniedzieci #przepisydladzieci #gotowanie #kuchnia #neofobia #niejadek #dietetykdzieciecy #łatwyprzepis #pyszne #słodycze #pycha #przepisyblw #blwmenu #rozszerzaniediety #niemowle #zdroweslodycze #bezcukru #dziecko #dietetyk #niemowlę #rozszerzaniedietyniemowlaka #macierzynstwo #monte #czekolada #deser #fitdeser #dladzieciakow
    🍓Jogurt do picia to rewelacyjne rozwiązanie na 🍓Jogurt do picia to rewelacyjne rozwiązanie na czas wakacji. Możesz go zabrać na plażę albo w góry. Idealnie sprawdzi się też jako przekąska dla maluchów. Oczywiście, najlepiej byłoby przygotować go w domu! Jednak kiedy nie masz takiej możliwości albo czasu - kup produkt dobrej jakości. Najlepiej taki bez dodatku cukru i innych słodzików, aromatów czy dziwnych barwników. 
🍓Niestety, analizując pitne jogurtu na polskim rynku, udało mi się znaleźć mało produktów z dobrym składem. Większość z nich to jogurty dosładzane, ze znikomą ilością owoców. 
🍓Najlepsze okazały się jogurty FruVita Pure z Biedronki. Mają tylko trzy składniki - jogurt naturalny, przetarte owoce oraz płatki owsiane lub jaglane. 
🍓A Ty, które jogurty wybierasz najczęściej? Może moje zestawienie Cię czymś zaskoczyło? 
Daj znać w komentarzu!
#jogurt #owoce #przekąska #jogurtpitny #jogurtdopicia #wiemcojem #bezcukru #zdrowystylżycia #dladzieci #instamatki #zdrowejedzenie #jogurtowocowy #redukcja #dietabezdiety #macierzyństwobzlukru #blwpomysły #rozszerzaniedietydziecka #lato #instamama #rozszerzaniediety #jedzeniedladzieci #bezpiecznerozszerzaniediety #dietaniemowlaka #żywieniedzieci #żywienieniemowląt #macierzyństwo #dietadziecka
    Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam maj i nadchodzą Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam maj i nadchodzące lato! Kiedy mieszkałam w Polsce, to zbliżający się sezon na truskawki, szparagi i młode ziemniaczki napawał mnie niemałą ekscytacją!
Dlaczego warto jeść sezonowo? Bo warzywa i owoce sezonowe...
🍓 Są zdrowe i smakują lepiej!
Produkty sezonowe, czyli takie, które rosną o danej porze roku naturalnie, w klimacie naszego kraju, nie dość, że po prostu smakują lepiej (porównajcie smak pomidorów latem a zimą!), to są dużo bardziej gęste odżywczo. Mają więcej witamin i minerałów. Ich uprawa wymaga zdecydowanie mniej sztucznych nawozów i pestycydów.
🍓 Są tańsze.
Importowane produkty są dużo droższe niż lokalne, w szczególności ze względu na drogi transport. Wykorzystywanie sezonowych produktów pozwala sporo zaoszczędzić.
W maju repertuar warzywno-owocowy znacznie się poszerza. To najlepszy czas na szparagi! Moje ulubione warzywo!
Oprócz tego na nasze talerze trafiają inne smaczki takie jak:
🌱zielone warzywa liściaste - szpinak, botwina, sałata, jarmuż
🥬świeży groszek cukrowy
🥬 bób
🥔młode ziemniaki (koniecznie z koperkiem!)
🥕młoda marchew
🌱kapusta biała i czerwona
🍓truskawki
🍓rabarbar
🍓agrest
Regularne spożywanie warzyw i owoców to klucz do utrzymania zdrowej diety całej rodziny i najlepszy sposób dla zapewnienia maluchom niezbędnych składników odżywczych. 
Zachęcam Was do eksperymentowania z rożnymi sezonowymi produktami i włączania ich do menu. W końcu wyczarować z nich można mnóstwo kombinacji potraw. W tym miesiącu pojawi się na moim profilu kilka propozycji na wykorzystanie wiosennych warzyw i owoców. 
A Ty, za którymi letnimi smakami tęskniłaś zimą najbardziej?
#warzywa #owoce #lato #truskawki #rabarbar #blw #instamama #rozszerzaniediety  #jedzeniedladzieci  #rozszerzaniedietyniemowlaka #rozszerzaniedietydziecka #bobaslubiwybor #bobaslubiwybór #blwpomysły #blwpolska #neofobia #niemowlę #macierzyństwobezlukru #bezpiecznerozszerzaniediety #dietetykdziecięcy  #żywienieniemowląt #żywieniedzieci #dietaniemowlaka #dietadziecka #macierzyństwo #bezcukru #szybkieprzepisy #dladzieci
    Lubicie owsianki? Jakie połączenie jest Waszym u Lubicie owsianki? Jakie połączenie jest Waszym ulubionym?
Nasz numer jeden ostatnio to owsianka budyniowa - mam nadzieję, że pokochacie ją tak samo jak ja i moje dzieciaki.
Co potrzebujesz żeby ją zrobić?
🥛napój roślinny (albo mleko) - 1 szklanka + 1/4 do budyniu
🎋płatki owsiane - 5 łyżek
🥄budyń waniliowy (bez cukru, z dobrym składem) - 1 łyżka
🥥pasta kokosowa (lub inne masło orzechowe) - 1 łyżka
🍓ulubione dodatki - maliny/mango/inne owoce/jogurt/skyr
Jak zrobić?
Napój wlej do garnuszka, dodaj płatki owsiane i gotuj na małym ogniu. Do osobnej szklanki wlej resztę napoju i wsyp proszek budyniowy. Wymieszaj. Kiedy płatki zgęstnieją, wlej przygotowany płyn. Gotuj jeszcze przez chwilę. Zdejmij z ognia, dodaj pastę kokosową. Wyłóż płatki do misieczki, dodaj ulubione dodatki.
Smacznego! 
#mango #owsianka #płatkiowsiane #blw #instamama #rozszerzaniediety #majówka #jedzeniedladzieci  #rozszerzaniedietyniemowlaka #rozszerzaniedietydziecka #bobaslubiwybor #bobaslubiwybór #blwpomysły #blwpolska #neofobia #niemowlę #macierzyństwobezlukru #bezpiecznerozszerzaniediety #dietetykdziecięcy  #żywienieniemowląt #żywieniedzieci #dietaniemowlaka #dietadziecka #macierzyństwo #bezcukru #szybkieprzepisy #dladzieci #owoce #budyń
    Czy Wam też ostatnio tak szybko mija czas? Wstaje Czy Wam też ostatnio tak szybko mija czas? Wstajemy w poniedziałek rano, zbieramy się do przedszkola a tu nagle jest już piątek. Wczoraj byłam w ciąży, a dzisiaj moja Mała dzielnie kroczy do żłobka, nie mówiąc już nawet „ pa pa”🥹🥹
Czas mija zdecydowanie za szybko, celebruj każda chwilę, ciesz się nią ❤️
Macie pomysł jak go zatrzymać? Podzielcie się!
#psychologia #psychologiadziecka #neofobia #wstręt #blw #instamama #rozszerzaniediety #niemowle #jedzeniedladzieci  #rozszerzaniedietyniemowlaka #rozszerzaniedietydziecka #bobaslubiwybor #bobaslubiwybór #blwpomysły #blwpolska #neofobia #niemowlę #macierzyństwobezlukru #bezpiecznerozszerzaniediety #dietetykdziecięcy  #żywienieniemowląt #żywieniedzieci #dietaniemowlaka #dietadziecka #macierzyństwo #szacunek #szybkieprzepisy #dladzieci #rozwójdziecka #mamadwójki #instamama
    🐟 Do tej pory pamiętam piątkowy obiad w przed 🐟 Do tej pory pamiętam piątkowy obiad w przedszkolu. Zawsze to samo: śledzie + ziemniaki ze śmietaną. Nie chciałam tego jeść. 
🐟 Pani nauczycielka stała nade mną tak długo, aż całość nie zniknęła z talerza, używając przy tym zdań : "jak nie zjesz przez Ciebie inne dzieci nie będą mogły się bawić", "nie wstaniesz od stołu dopóki tego nie zjesz". Próbowałam różnych sposobów, chowałam jedzenie do serwetki, butów, wkładałam do buzi, żeby później wypluć w łazience.
🐟 W dorosłym życiu kiedy widzę śledzie zawsze przypomina mi się ta sytauacja, zapach śledzia wywołuje odruch wymiotny a od tego momentu minęło już prawie 30 lat.
W dzisiejszym poście mam dla Ciebie kilka przykładów zdań, które pewnie usłyszał_ś w dzieciństwie, a które w ogóle nie wspierają zdrowej relacji z jedzeniem u dzieci. 
A może usłyszałaś jakieś inne ? Podziel się z nami w komentarzu ❤
#psychologia #psychologiadziecka #neofobia #wstręt #blw #instamama #rozszerzaniediety #niemowle #jedzeniedladzieci  #rozszerzaniedietyniemowlaka #rozszerzaniedietydziecka #bobaslubiwybor #bobaslubiwybór #blwpomysły #blwpolska #neofobia #niemowlę #macierzyństwobezlukru #bezpiecznerozszerzaniediety #dietetykdziecięcy  #żywienieniemowląt #żywieniedzieci #dietaniemowlaka #dietadziecka #macierzyństwo #szacunek #szybkieprzepisy #dladzieci #rozwójdziecka #mamadwójki #instamama
    Frużelina a może domowy dżem? Zrobisz ją dosł Frużelina a może domowy dżem? Zrobisz ją dosłownie w 5 minut, z dowolnych mrożonych owoców a może uratować niejedno śniadanie 🙂 
Pasuje do placków, gofrów, placków, omletów, innych wypieków lub tostów.
Potrzebujesz tylko:
🥭mrożone owoce (u nas mango) - ok. 200g
💧woda - 4 łyżki (+1/4 szklanki)
🥄mąka ziemniaczana - 1 łyżka
Jak zrobić?
Owoce przełóż do garnuszka, dodaj 4 łyżki wody i przykryj. Gotuj na małym ogniu do momentu aż owoce się rozmrożą. Następnie zmiksuj je lub rozgnieć. Do szklanki wlej wodę, dodaj mąkę ziemniaczaną i wymieszaj. Przelej do garnuszka i gotuj jeszcze przez chwilę do momentu aż zgęstnieje. Jeżeli wolisz mniej gęstą frużelinę, dodaj mniej mąki, jeżeli bardziej - dodaj odrobinę więcej. Przełóż do naczynia i zajadaj. 
Smacznego :)
Mango to słodki owoc, ale jeżeli chcesz przygotować frużelinę z innych owoców -  wiśni, malin możesz dodać wybrane słodzidło np: miód ( dla dzieci po roku) albo ksylitol.
Prawda, że super rozwiązanie?
#mango #frużelina #domowydżem #blw #instamama #rozszerzaniediety #niemowle #jedzeniedladzieci  #rozszerzaniedietyniemowlaka #rozszerzaniedietydziecka #bobaslubiwybor #bobaslubiwybór #blwpomysły #blwpolska #neofobia #niemowlę #macierzyństwobezlukru #bezpiecznerozszerzaniediety #dietetykdziecięcy  #żywienieniemowląt #żywieniedzieci #dietaniemowlaka #dietadziecka #macierzyństwo #bezcukru #szybkieprzepisy #dladzieci #owoce #lato
    Siateczka do podawania owoców małym dzieciom. Cz Siateczka do podawania owoców małym dzieciom. Często polecana do stosowania już od pierwszych dni rozszerzanie diety. Reklamowana jako najlepsze zabezpieczenie przed zadławieniem dziecka. Przeczytaj poniżej opinię Ani, która jest neurologopedą @logopedanateneryfie a moją znajdziesz w komentarzu (brak miejsca😅) :)
👶 Czy smoczek do nauki pokarmu / siateczka do podawania jedzenia / gryzak do podawania owoców wspiera pierwsze kroki w nauce jedzenia ?
U dzieci ZDROWYCH absolutnie NIE.
👶 Gryzienie, odgryzanie i żucie to jedna z prymarnych funkcji w rozwoju małego człowieka, która nieodzownie wiąże się z prawidłowym rozwojem aparatu artykulacyjnego, a ten odpowiada za rozwój mowy.
👶 Gryzienie trenuje mięśnie, które odpowiedzialne są za prawidłową artykulację. Podając dziecku jedzenie w siateczce uniemożliwiamy mu nabycie jednej z najważniejszy funkcji w rozwoju mowy dziecka, gdyż z siateczki dziecko nie będzie wstanie nauczyć się odgryzać kawałki.
❗️Zatem czy produkt ten rzeczywiście zasługuje na całkowite potępienie?
Może Was teraz zaskoczę, ale nie . Tak jak wspomniałam wyżej dzieciom zdrowym nie podajemy pokarmu w siateczce, bo to ZABURZA PRAWIDŁOWY ROZWÓJ NARZĄDÓW ARTYKULACYJNYCH ODPOWIEDZIALNYCH ZA MOWĘ, jednak są przypadki, w których siateczka ,a w niej pokarm bardzo pomaga, np. wśród dzieci , które mają zaburzenia połykania, wzmożony odruch wymiotny, nadwrażliwość w obrębie strefy orofacjalnej, trudności ze ssaniem, piciem z kubka, pobieraniem pokarmu z łyżeczki i wtedy z pomocą przychodzi smoczek z siateczką do podawania pokarmu jako element w terapii karmienia.
#rozszerzaniediety #rozszerzaniedietyniemowlaka #rozszerzaniedietydziecka #bobaslubiwybor #bobaslubiwybór #blwpomysły #blwpolska #neofobia #niemowlę #macierzyństwobezlukru #bezpiecznerozszerzaniediety #logopeda #neurologopeda #dietetykdziecięcy #fizjoterapeutadziecięcy #żywienieniemowląt #żywieniedzieci #dietaniemowlaka #dietadziecka #macierzyństwo #pierwszapomoc #zadławienie
    Load More... Follow on Instagram

    Koszyk